Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa informuje, że w kwietniu br. rozpoczniemy realizację projektu „Łódź tolerancji”.
REALIZATORZY
Wnioskodawca - Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa (ŁIPH);
Partner 1 - Fundacja Wiosna Jesień (FWJ);
Partner 2 - Fundacja Kamila Maćkowiaka (FKM).
CEL PROJEKTU to aktywne włączenie się w pomoc osobom, które doświadczyły dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne/narod., poprzez promocję równości szans, niedyskryminacji i aktywnego uczestnictwa oraz zwiększenie zdolności do zatrudnienia.
Zadaniem Izby w tym projekcie będzie organizacja warsztatów dla pracodawców (8h/warsztat) o tematach: komunikacja międzykulturowa (22 grupy x 10 os./grupa) oraz temat: rekrutacja pracowników wielokulturowych (18 grup 10 os./grupa).
Szczegółowy zakres tematyczny warsztatów.
1) Komunikacja międzykulturowa dla PR mających kontakt z migrantami. Zagadnienia: różnice kulturowe (def. kultury i różnic kulturowych, kultura a tożsamość – schematy zachowań, stereotypy, skutki braku zrozumienia różnic kulturowych); komunikacja międzykulturowa (bariery komunikacyjne wynikające z różnic kulturowych, asertywność, empatia i aktywne słuchanie, strategie radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w kontekście różnic kulturowych); psychospołeczne skutki migracji (procesy migracyjne - wyzwania dla migrantów, szok kulturowy, integracja w społeczeństwie przyjmującym; przepisy antydyskryminacyjne (podstawy prawne przeciwdziałania dyskryminacji i jej rodzaje, ochrona przed dyskryminacją w pracy, prawa/obowiązki, przykłady sytuacji dyskryminacji i ich zgłaszanie, narzędzia wsparcia).
2) Rekrutacja pracownika wielokulturowego. Tematyka: wprowadzenie do rekrutacji wielokulturowej (znaczenie różnorodności kulturowej w pracy, wyzwania i korzyści z rekrutacji wielokulturowej, umiejętności rekrutera w pracy z kandydatami z różnych kultur, employer branding w przyciąganiu kandydatów międzynarodowych); proces rekrutacji wielokulturowej. (etapy rekrutacji wielokulturowej, inkluzywne ogłoszenia o pracę, różnice kulturowe w CV i autoprezentacji; komunikacji z kandydatem innej kultury (bariery językowe i komunikacji w procesie rekrutacji, prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych w kontekście różnorodności kulturowej; selekcja i ocena kandydatów w kontekście wielokulturowości (narzędzia do oceny kandydatów z różnych kultur, unikanie stereotypów, wybór kandydata z wielokulturowego zespołu); integracja pracownika wielokulturowego w zespole (wsparcie w adaptacji do zespołu, inkluzywne miejsce pracy – praktyki integracyjne, znaczenie różnorodności kulturowej i jak wprowadzać wielokulturowych pracowników do zespołu). Warsztaty będą skierowane do pracowników, którzy faktycznie zajmują się rekrutacją.